Tosh Gin

Alkohol
45 %
Typ
London Dry
Původ
Česká Republika

Informace o ginu

Olomoucká destilérka Tosh navazuje na původní tradici společnosti Seliko, jakožto nejstaršího výrobce Československé whisky, na které staví i svou nynější filozofii- vrátit výrobu kvalitní whisky a destilátů zpět do Olomouce. Jelikož whisky mají nyní zrající v sudech, místo sezení se založenýma rukama oživují další z původních receptur. Seliko totiž dělalo i gin a tosh to by nebylo aby na to v Olomouci nenavázali.Jejich Tosh gin, který navazuje na svého předchůdce Gin Ton z roku 1979, je složen z celkem 20 botanicals s důrazem na lokální suroviny.

Zajímavostí je použití 3 typů jalovce, spolu s citrusovými kůrami a s tradičním kořením jako andělika nebo hojně používaný kubébský pepř je v ginu lokálnost zastoupena sladkoplodým jeřábem, šípkem a neobvyklý charakter ginu podtrhuje použití máku.Gin je na chuť jalovcový s výraznými citrusovými chutěmi na které je kladen důraz po celou dobu průběhu chuti. Vše je doplněno jemným přispěním koření, které chuti dodává hloubku, ale nedere se do popředí. Finiš je u tohoto ginu naprosto odlišný, je totiž neobvykle nahořklý s jemnými náznaky sladkosti. Hořký konec má na svědomí zejména právě onen mák, který je alfou i omegou tohoto ginu. Chutná velmi neobvykle. Někdo si ho zamiluje, někdo jej nebude schopen vystát.Tosh gin se mi celkově líbí, má svůj sex appeal díky zcela neobvyklé surovině, už to je důvod proto jej ochutnat. Spoustě lidí ovšem hořký dojezd máku nebude po chuti. Přiznávám, že jsem jedním z nich, nahořklost je sice jiná a zajímavá, ale není to něco, co bych měl nutkání pít pravidelně. Sladké tóny v dochuti jsou příjemné, ale jsou spíše doprovodné a schované.

Sladký konec lze podpořit použitím sladšího toniku, třeba brusinkového, nebo podtrhnout citrusové chutě lemongrass tonikem, gin se pak otevře a “změkne”, takže se dobře hodí do míchaných koktejlů. Proč ale zazdívat to, čím je tenhle gin vyjímečný? Pokud to rádi opravdu hořké tak suchým nebo skinny tonikem necháte mák a hořkou složku ginu naprosto vyniknout. Holt jaké si to uděláte, takové to máte, Tosh nazdraví!