Bobby’s

Alkohol
42 %
Typ
London Dry
Původ
Holandsko

Informace o ginu

Nizozemí platí za rodiště Ginu. Ačkoliv původní gin v jejich podání se jmenuje Genever (Jenever) a způsobem výroby i chutí připomíná spíše Whisky, nelze jim upřít kořeny spojené s destilací jalovce. Byl to právě genever, který prošel v Anglii vývojem, jenž vyústil ve zrod London Dry ginu jak jej známe dnes. A právě v Nizozemí na těchto historických základech vznikl Bobby’s Scheidam Dry Gin.

Vše začíná v Indonésii, kde se narodil jistý Jacobus Alfons, přezdívaný Bobby, který řízením osudu emigroval a usadil se v Nizozemí, kde si při popíjení geneveru stýskal po své domovině a tak v něm louhoval indonéské koření a bylinky. Jeho vnuk Sebastian po letech našel jednu z dědečkových lahví. Vyzbrojen základním receptem vyhledal lihovarnickou rodinu Jansenových a po 2 letech pokusů a nekonečných úprav receptury vznikl moderní nizozemský gin s výraznou příměsí orientálního koření.

Bobby’s se skládá z 8 botanicals, z nichž každá je destilovaná zvlášť, gin je pak výsledkem smíchání těchto osmi destilátů. Mezi botanicals najdeme například hřebíček, šípek nebo pepř kubéba. Za zmínku stojí, že v receptu nejsou obsaženy citrusy (nebo se o tom nikdo nezmiňuje), jediná “citrusová” ingredience je zde lemongrass. Gin je již na vůni naprosto unikátní a snadno rozlišitelný mezi ostatními. V chuti je zprvu jemný, citrusový (ano, samotný jalovec totiž má citrusové tóny) a zejména šípkem nasládlý. Chuť pak přechází přes mentolovou až po výrazně kořeněný konec, který má dlouhý finiš. Dal bych ruku na to, že v něm cítím badyán, ale v listu botanicals chybí, mentolovou chuť v něm tedy kromě kubéby pravděpodobně dotváří i semena fenyklu.

Bobby’s Scheidam Dry Gin díky své chuti zcela vybočuje z řady. Rád jej dávám jako jeden ze vzorků ochutnávek pro hosty, jelikož krásně demonstruje možnosti a chuťové variace ginů. Díky šípku a hřebíčku navozuje doslova Vánoční atmosféru. Vše je v ginu krásně vyváženo i přes slušnou dávku koření je velmi jemný a vyvážený. Ačkoli se Bobby’s jistě netrefí do chutí všem, určitě stoji za to jej vyzkoušet.