Jak pít gin & tonik?

Už jste zaznamenali módní trend poslední doby – gin s tonikem? Pokud jste se v baru styděli si ho objednat, protože jste nevěděli který, nebo máte obě tekutiny doma a nevíte co s nimi, nezoufejte a v klidu pokračujte ve čtení.


Jak si doma připravit drink?
Pokud plánujete popíjet doma, stačí Vám k tomu opravdu jen gin a tonik. Z toniků v plastu doporučujeme značky River a Kinley. Nejznámější Schweppes nemáme moc v oblibě, jelikož se na první příčky prodejů dostal spíš díky marketingu, než kvalitě. Toniky za 5 Kč / 2 L určitě neberte (o tom Vás určitě nemusíme poučovat). Budete mít štěstí, když v obchodě narazíte na Thomas Henry, FeverTree, Double Dutch nebo jiný kvalitnější tonik většinou v malých skleněných lahvičkách (0,33 L okolo 30 Kč). Neváhejte, kupte ho, protože polovinu chuti drinku dělá právě tonik, takže se vyplatí si za něj připlatit.

Základem je také mít připravený led. Drink bez ledu je jako tělo bez duše. Sklenice je volitelná, narozdíl od jiných míchaných nápojů se G&T dá pít takřka v jakékoli sklenici. Tu samozřejmě naplňte ledem, a zalijte panákem ginu. Obvykle je poměr ginu a toniku 1:3, ale známé jsou i poměry 1:4 (který svědčí spíše ženám, protože výsledný drink není tak alkoholově silný) a 1:2 (který většinou uvítají milovníci a znalci ginu, protože tak více vyniknou ingredience ginu). Dozdobit můžete plátkem limetky, okurky, pomeranče, nebo čehokoliv jiného, co by mohlo například podpořit chuť ginu. Zdobení je volitelné a určitě s ním buďte opatrní – drink sice vypadá lépe, což ocení návštěvy, ale ozdoba může někdy výrazně přebít chuť ginu.

Když drink míchá barman
Jestli se vydáte do trošku slušnějšího baru, budou mít určitě na výběr z několika druhů ginu. Výběr teď necháme stranou, s tím Vám také určitě pomůže barman, a budeme se věnovat formě. V zásadě jsou 3 typy jak G&T můžete dostat.

  1. Hotový drink ve sklenici
    Tady toho moc nevymyslíte. Objednáte, dostanete, vypijete. Většinou tato položka bývá přímo nazvaná jako gin s tonikem. Nejčastěji v menu narazíte na nejlevnější gin z nabídky (např. Beefeater nebo Tanqueray). Obecně s takovýmto drinkem není problém, akorát jej nemáte možnost doředit, a tak jste odkázáni na um barmana.


2. Částečně dolitý od barmana s lahvičkou toniku vedle
Takto to bývá nejběžnější v barech s určitou úrovní. Vyberete si gin, barman naplní sklenici ledem, nalije vybraný gin, zalije ho tonikem, přidá ozdobu, a podá Vám drink a zbytek toniku v lahvičce. Vy si pak drink můžete doředit podle chuti.


3. Pouze panáka ginu, sklenici s ledem a lahvičku toniku
Prakticky se jedná o to samé jako v předchozím případě, jen s trochu větší svobodou. Gin dostanete v degustační sklenici, abyste ho mohli ochutnat čistý, a vedle toho sklenici s ledem, případně i s ozdobou. Gin si můžete zalít tonikem v poměru, který Vám bude po chuti. Dokonce můžete testovat různé poměry, a víc tak prozkoumat vlastnosti ginu.


My samozřejmě preferujeme možnosti 2 a 3., a to právě díky možnosti si chuť drinku ovlivnit sám (alespoň do jisté míry). A jaký gin teda vybrat? Odpovědí máte spoustu tady na našem portálu v sekci Recenze, kde budeme neustále přidávat hodnocení zvolených lahví. Teď už byste měli vědět co v barech při objednání G&T můžete čekat a jak na to reagovat jako zkušení profíci. Nezbývá než popřát na zdraví!